Strony płotu

Wednesday, May 11th, 2016

Walory płotu

Kiedyś płoty robiono spośród tego, co pod ręką, czyli z bliskich kamieni lub z drewna. Budynki mieszkalne były więc w pewnym sensie harmonijne z otaczającym krajobrazem. Obecnie mamy do dyspozycji niezliczoną wręcz ilość produktów do budowy. Ogrodzenie posiada swojego typu wizytówkę posiadaczy budynku. Dość dużo mówi o poczuciu stylu, a również o stosunku do obcych ludzi. Jedni ludzie chcą tradycyjne sztachety z PCV, niepretensjonalne i nie ograniczające widoku. Inni znowu decydują się na ogrodzenie naprawdę dopasowane do ich stylu: musi on być widoczny oraz elegancko odgradzać. Jest to nie wyłącznie sprawa stylu – niekiedy decydują względy praktyczne: jeżeli mieszka się bardzo blisko często uczęszczanej drodze, to potrzebujemy ochrony od kurzu i dźwięków dochodzących z drogi.

Ogromna ilość płotów, jakie widzimy codziennie prezentuje się na sztuczne lub nazbyt dekoracyjnie oraz niezbyt tworzą całość z otaczającym je widokiem. Tymczasem kluczowe jest przystosowanie sztachety plastikowe na płot i bramę ogrodzeniową do rodzaju ogrodu i budynku, gdyż w ten sposób zapewnia się obserwatorom poczucie, iż dom to dodatkowo otaczający go teren. I ta większa, i ta mniejsza architektura powinny współgrać. Najbardziej popularne płoty wykonane ze sztachet, zbitych bali lub nieobrobionych desek wciąż mają wielu fanów. Chętnie wybierane są one na prostych działkach, zalesionych obszarach, terenach poza miastem oraz w gospodarstwach agroturystycznych, którym nadają one specyficznego, jednak miłego klimatu. Przyciągają one spojrzenie do innych drewnianych elementów budynku, tj. ganki czy okiennice. Istnieją różne formy budowania płotów drewnianych. Część robi się z solidnych przęseł, inne z subtelnych paneli. Sztachety plastykowe czy metalowe, a także inne zrobione z różnego gatunku produktów to najbardziej popularne z dostępnych balaski. Często można je nabyć w komplecie ze słupami i wszystkimi pozostałymi potrzebnymi dodatkami. Jeżeli posiadamy dużo pieniędzy, to może wybrać bogato ozdabiane, ręcznie robione przęsła ze stali. Popularniejszym wyjściem w tejże materii jest odlew z żeliwa czy balustrady z prętów lub kształtowników. Najlepszym wyborem natomiast będzie płot PVC.

Spora ilość ogrodzeń, które widzimy na co dzień prezentuje się na sztuczne lub zbyt strojne i nie za bardzo współgrają z otaczającym je krajobrazem. Przecież istotne jest dostosowanie sztachety plastikowe na płot i bramkę ogrodzeniową do gatunku ogrodu oraz budynku, gdyż w ten sposób daje się widzom poczucie, że budynek to dodatkowo otaczający go ogród. Zarówno duża, oraz mała zabudowa winny do siebie pasować. Tradycyjne ogrodzenie wykonane ze sztachet, zbitych bali czy nieobrobionych desek wciąż mogą się pochwalić rzeszami fanów.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: