Wierzba urośnie nawet z patyka pędu.

Thursday, May 5th, 2016

Wierzba urośnie nawet z patyczka gałęzi.

Mając na uwadze taką okoliczność, zdołamy spośród niej zmajstrować niezrównane odmiany płotu. Ze względu na to nasze ogrodzenie nabędzie unikalny charakter oraz będzie się polecać spośród płotów w otoczeniu.

Wzrastające na działkach oraz grząskich torfowiskach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w naszych parkach. Polubiliśmy je za specyfikę oraz spectficzne kiciusie. Nie są kłopotliwe, wymagają zaledwie do licha i trochę nawodnienia oraz troszeczkę światła. Nasycą się bez mała wszystką ziemią.


Niewiele krzewów zdoła także równie prędko regenerować utracone odnogi oraz odrośle. Wierzby nader łatwo odbudowują również własny system korzeniowy. Wystarczy, że skrócony albo nawet złapany pęd w mokrej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz poda zaczątek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na myśl, by spośród wierzb tworzyć zaplątane sztachety w ogrodzeniu bądź płoty zalane liśćmi. Pewnie warto mieć tak osobliwe płot. Najakuratniej do stworzenia takiego parkanu zastosować następujące sposoby wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, oraz jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te modele wierzby na ogrodzenia mają parę wspólnych własności:

generują prostolinijne, długie oraz niezmiernie ciągliwe pędy – na skutek tego można łatwo modelować formę ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po ścięciu- w niedługim terminie zdołamy wypleść całe przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej wiedzy do założenia takiego płotu wykonanego z wierzby.

Gdy mamy już idee na kształt ogrodzenia, musimy zakupić należyte wierzbowe pędy na płot. Niestety, wyszukanie ich w wymogach typowych jest syzyfowe, ponieważ dziko narastające krzaki sporadycznie emitują wielce długie a zarazem proste pędy. Najpoprawniej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało poczekać nieco latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy nasamprzód miejsce w ogrodzie, odrobinę przez nas uczęszczane i mało dostrzegalne.Wiosną, w marcu albo w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy dostać z dziko rosnących roślin. Zanim posadzimy wypada je namoczyć na 24 h w wodzie, żeby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie żeby wystawał wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny ekspresowo się gęstnieją, dlatego powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa przystajemy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, których wiosną następnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy z rzadka przekraczają 2m, stąd na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu pędów, jakie wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: